انواع عمل های جراحی و نمونه برداری های تشخیصی

در کلینیک تخصصی به سیما انواع و اقسام جراحی های درمانی و زیبایی برای مراجعین توسط متخصصان پوست باتجربه و هم چنین اعضای هیأت علمی دانشگاه ها که در این کلینیک فعالیت دارند، انجام می شود. لازم به ذکر است که اعمال جراحی بزرگ که نیاز به اتاق عمل General دارند، شبیه آن چه که در بیمارستان ها موجود است، در این کلینیک انجام نمی شود و اعمال جراحی محدود به اعمال جراحی سرپایی می گردد. اعمال جراحی سرپایی شامل نمونه برداری های بافتی یا همان بیوپسی از زائده های خوش خیم و بدخیم پوست و هم چنین بیماری های پوستی برای تشخیص صحیح تر آن ها انجام می شود. هم چنین برداشتن به روش جراحی یا لیزر زائده های خوش خیم پوستی، جراحی زائده های بدخیم پوستی، اعمال زیبایی شامل جراحی های زیبایی پلک، جراحی های زیبایی صورت، برطرف کردن جای زخم های قدیمی، برطرف کردن جای زخم های جدید، برداشتن خال های مادر زادی توسط همکاران متخصص در این مرکز انجام می شود.

بیوپسی پوست نمونه های سلول ها و پوست را از سطح بدن بر می دارد. نمونه گرفته شده از بیوپسی پوست مورد بررسی قرار می گیرد تا اطلاعاتی از وضعیت پزشکی فرد ارائه شود.

پزشک پوست و مو با استفاده از بیوپسی پوست بیماری و وضعیت پوست را تشخیص و یا رد می کند.

سه نوع اصلی بیوپسی پوست عبارتند از:

بیوپسی اصلاحی (Shave biopsy): پزشک با ابزاری شبیه به تیغ بخش کوچکی از لایه سطحی پوست (روپوست و قسمتی از غشا میانی پوست) را بر می دارد.
بیوپسی سوراخی (Punch biopsy): پزشک با استفاده از ابزاری دایره شکل بخش کوچکی از پوست از جمله لایه های عمیق تر (روپوست، قسمتی از غشا میانی پوست و چربی سطحی) را بر می دارد.
بیوپسی شکافی (Excisional biopsy): پزشک با استفاده از یک چاقوی کوچک (نیشتر مانند) کل یک توده و یا بخشی از پوست غیر طبیعی از جمله بخشی از پوست طبیعی تا لایه چرب پوست را بر می دارد.
بیوپسی پوستی چرا باید انجام شود؟
بیوپسی پوست برای تشخیص و یا رد بیماری و یا وضعیت پوست انجام می شود. همچنین این روش برای حذف ضایعات پوستی نیز انجام می گیرد. بیوپسی پوست ممکن است برای تشخیص و یا کمک به درمان بیماری و وضعیت های پوستی زیر لازم باشد:

اکتینیک کراتوز
پمفیگویید تاولی و سایر اختلالات پوستی تاول
درماتیت، پسوریازیس و سایر شرایط التهابی پوست
سرطان پوست، از جمله سرطان سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم
عفونت پوستی
برچسب های پوست
خال ها و یا دیگر تومورهای مشکوک
زگیل
تهدیدات بیوپسی پوستی
بیوپسی پوست عموما یک روش بی خطر است، اما ممکن است عوارض داشته باشد، از جمله:

خون ریزی
کبودی
زخم
عفونت
واکنش آلرژیک به آنتی بیوتیک موضعی
چگونه آماده شویم
قبل از انجام بیوپسی پوست موارد زیر را به اطلاع پزشک متخصص پوست و مو برسانید:

آیا تا بحال دچار اختلال خونریزی شده اید
پس از انجام جراحی های پزشکی بیش از حد خونریزی داشته اید
داروهای رقیق کننده خون چون آسپرین، داروهای حاوی آسپیرین، وارفارین (کومادین) و یا هپارین مصرف می نمایید
سابقه عفونت های پوستی از جمله زرد زخم دارید
داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی چون داروهای دیابت یا داروهای پس از پیوند عضو استفاده می کنید
شما چه انتظاری دارید
بسته به محل بیوپسی پوست، ممکن است از شما خواسته شود لباستان را در آورید و یا یک لباس راحت بپوشید.

پزشک یا پرستار پس از پاک سازی موضع را برای انجام بیوپسی تمیز می کند. و با یک نشانگر جراحی و یا قلم محل مورد نظر نشانه گذاری می شود.

بعد از آن برای انجام بیوپسی بی حسی موضعی دریافت خواهید کرد که معمولا با تزریق این کار انجام می گیرد. داروی بی حسی برای چند ثانیه در پوست احساس سوزش ایجاد می نماید. پس از آن، محل بیوپسی بی حس است و شما هیچ درد یا ناراحتی در طول بیوپسی در پوست خود احساس نخواهید کرد.

در طول انجام بیوپسی پوست
بسته به نوع بیوپسی که انجام می دهید، می توانید انتظار داشته باشید.

برای بیوپسی اصلاحی، پزشک متخصص پوست و مو با استفاده از یک ابزار تیز، تیغ دو لبه یا چاقوی کوچک جراحی بافت را برش می دهد. عمق برش بسته به نوع بیوپسی و آن قسمت از بدن که نمونه برداری می شود، متفاوت است. بیوپسی اصلاحی خونریزی دارد. خونریزی با اعمال فشار بر موضع مورد نظر و یا با ترکیبی از فشارها و داروی موضعی اعمال شده بر محل بیوپسی متوقف می شود.
برای بیوپسی سوراخی و بیوپسی شکافی، این روش شامل برش لایه بالایی چربی زیر پوست است به طوری که بخیه برای بستن زخم لازم است. پانسمان و یا چسب پانسمان بر موضع گذاشته می شود و بدین ترتیب خونریزی قطع می شود.
معمولا بیوپسی پوست کلا حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد، به علاوه زمان آماده سازی، پانسمان زخم و دستورالعمل مراقبت در منزل.

پس از بیوپسی پوست
ممکن است پزشک به شما توصیه کند که تا روز بعد بیوپسی پانسمان را برندارید. گاهی اوقات، بعد از ترک مطب پزشک محل بیوپسی خونریزی دارد. البته به احتمال زیاد این اتفاق بیشتر در افرادی اتفاق می افتد که داروهای رقیق کننده خون مصرف می نمایند. در این صورت، با اعمال فشار مستقیم بر زخم به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه خونریزی بند خواهد آمد. اگر خونریزی ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید.

در همه بیوپسی ها جای زخم کوچکی به جا می ماند. وقتی بیوپسی بر روی گردن و یا نیم تنه بالایی چون پشت یا قفسه سینه انجام می شود، این احتمال بیشتر است. در ابتدا، جای زخم صورتی خواهد بود و سپس به رنگ سفید یا قهوه ای در می آید. جای زخم ها به تدریج محو می-شود. رنگ دائمی جای زخم یک یا دو سال پس از بیوپسی مشهود خواهد بود.

سعی کنید بر ناحیه بیوپسی فشاری وارد نیاید و یا فعالیت هایی که باعث کش آمدن پوست شود انجام ندهید. کش آمدن پوست باعث خونریزی زخم و یا بزرگ شدن جای زخم می شود. ترمیم زخم چندین هفته طول می کشد، اما معمولا در عرض دو ماه خوب می شود. زخم های روی پا و ساق پا کندتر از زخم های دیگر نواحی بدن بهبود می یابد.

انواع بیوپسی پوستی

keyboard_arrow_up