کرایوتراپی زگیل و سایر ضایعات پوستی

عمدتا کرایوتراپی برای تخریب ضایعات خوش خیم استفاده می شود که در راس این ضایعات خوش خیم می توان زگیل را معرفی کرد. هم چنین برای درمان خال های گوشتی، خال های عروقی و زائده های گوشتی که کوچک باشند، می توان از روش کرایوتراپی برای از بین بردن آن ها استفاده کرد.

یکی دیگر از کاربردهای کرایوتراپی درمان ضایعات و اسکارهایی است که گوشت اضافه به دنبال داشتند که در واقع گوشت اضافه در اثر جراحی، ضربه یا زخمی شدن پوست ایجاد می شوند. در این موارد گاهی اوقات به تنهایی با روش کرایوتراپی و گاهی اوقات همراه با درمان های دیگر مانند تزریق تریامسینولون و در واقع تزریق کورتون داخل ضایعه می توان تا حدودی به درمان این ضایعات کمک کرد.

کرایوتراپی در بعضی از بیماری های عفونی مانند بیماری سالک و هم چنین برای از بین بردن میخچه به دلیل اثرات تخریبی قابل استفاده است. کرایوتراپی در زمینه پوست عمدتا با ازت مایع انجام می شود. گاز ازت گازی است که قسمت عمده هوای اتمسفر را تشکیل می دهد که در اثر افزایش فشار و سرد کردن به مایع تبدیل می شود. این گاز مایع در محفظه های خاصی نگهداری می شود و از آن به شکل اسپری یا به شکل موضعی توسط swab روی ضایعات مالیده می شود و اثرات سرمایی باعث تخریب ضایعات مورد نظر می شود. میزان سرمای مربوط به ازت مایع حدودا ۱۹۰ درجه زیر صفر است. چنین سرمایی اثر سوزانندگی دارد و باعث می شود که توده های خوش خیم و توده های برجسته ناشی از زخم، جراحت یا کلوئیدها از بین بروند.

سرمای بیش از حد باعث می شود که بیمار به جای این که حس سرما از این درمان داشته باشد، حس سوزش و سوختن را درک می کند. به از انجام کرایوتراپی از روز بعد یا ۴۸ ساعت بعد شروع به تخریب می کند. گاهی اوقات زخم و گاهی اوقات تاول هایی ممکن است در محل کرایوتراپی دیده شود و زمانی که تاول ها عمیق هستند ممکن است که محتویات تاول به شکل خونریزی و هموراژیک باشد که از نظر ظاهری برای بیمار نگران کننده است. اکثر اوقات بعد از بهبودی زخم و جراحت، ضایعات درمان شده یا کوچکتر می شوند و یا از بین می روند. در صورت کوچکتر شدن تکرار برای این نوع درمان لازم است. فاصله بین جلسات درمانی در روش های مختلف ممکن است بین ۳ تا ۵ هفته باشد.

هم چنین کاربرد دیگر کرایوتراپی در مورد ضایعات بدخیم است که در افرادی که از نظر سلامت عمومی امکان انجام عمل و جراحی وجود ندارد، ممکن است از چنین روشی استفاده شود. مانند کسانی که مشکلات قلبی دارند و امکان بیهوش کردن آن ها برای عمل های وسیع وجود ندارد، می توان با روش کرایوتراپی و تخریب بافت روند بیماری را تا حدودی کند و یا متوقف کرد. بنابراین در بعضی از شرایط خاص ممکن است از کرایوتراپی برای درمان ضایعات بدخیم نیز استفاده شود.

keyboard_arrow_up